Olyan békemegállapodás kell, amely Magyarország és Európa biztonságát garantálja

Olyan békemegállapodás kell, ami Magyarország, és azon keresztül az európaiaknak a biztonságát garantálja - jelentette ki Orbán Viktor.

Orbán Viktor a frakcióknak adott viszonválaszában azt mondta: az ukrajnai háború ügyében Magyarország és a Vatikán állt kezdetektől fogva a béke oldalán, de most már az Egyesült Államok is a béke oldalán áll. A kormánypártokat oroszbarátsággal vádoló ellenzéki kritikákra reagálva hozzátette: ezzel az Egyesült Államokat is éppen oroszbarátsággal vádolják. "Ehhez a véleményükhöz szeretnék gratulálni" - jegyezte meg.

Azt javasolta, hogy a készülőfélben lévő béketárgyalásokat és békemegállapodást próbálják "magyar szemüvegen keresztül" értékelni.

"Biztosan fontos kérdés, hogy mi történik Ukrajnával, de a legfontosabb, hogy mi történik Magyarországgal. És engem az érdekel, hogy olyan béketárgyalás jöjjön létre és olyan békemegállapodás szülessen, amely Magyarország biztonságát garantálja" - jelentette ki.

Jelezte: nem Ukrajna függetlenségéről és Ukrajna érdekeiről beszél, mint az ellenzék. "Nekünk nem ez a dolgunk. Olyan békemegállapodás kell, ami Magyarország, és azon keresztül az európaiaknak a biztonságát garantálja" - tette hozzá.

Hangsúlyozta: ha ez úgy fog előállni, hogy az a kísérlet, hogy Ukrajna bekerüljön a NATO-ba, meghiúsul, és Ukrajna ismét ütközőállam lesz, akkor ennek az ütközőállamnak a szabályozását úgy kell kialakítani, hogy az nekünk, magyaroknak biztonságot jelentsen. Ez az egyetlen szempont - szögezte le.

Vadai Ágnesnek, a DK frakcióvezető-helyettesének felszólalására reagálva azt mondta: ha a pénzügyi befizetésen keresztül lehet az elkötelezettségét mérni, akkor a jelenlegi kormány legalább kétszer olyan elkötelezett a NATO iránt, mint korábban a szocialista kormányok. Akkor Magyarország a GDP egy százalékát költötte honvédelemre, most pedig kettőt - tette hozzá.

Azt, hogy a DK szerint a kormány nem a szegények oldalán áll, úgy kommentálta: éppen munkáshitelről, a nyugdíjasokat védő áfa-visszatérítési rendszerről, a minimálbér emeléséről és a családoknak nyújtandó támogatásról beszélt napirend előtt. Felidézte: amikor a mostani DK-sok voltak kormányon, akkor elvettek a nyugdíjasoktól egy havi nyugdíjat, az emberektől pedig egy havi fizetést. Ennél szegényellenesebb politikát még soha nem látott a magyar történelem - jegyezte meg.

Arról, hogy Vadai Ágnes "szabadrablással" vádolta a kormányoldalt azt mondta: a DK pártelnöke "minden nap egy több milliárdos villából érkezik ide a munkahelyére, amit még zsidó családoktól koboztak el."

A DK-s politikus babaváró hitellel kapcsolatos felvetésére azt válaszolta: a kormány kétszer tárgyalt a bankokkal és a Magyar Biztosítók Szövetségével, azt kérve tőlük, hogy sürgősen dolgozzanak ki egy olyan hitelbiztosítéki fedezetet, ami a babavárót igénybe vevők életében bekövetkezett tragikus helyzetben nyújt segítséget.

A végrehajtás államosítása nem biztos, hogy okos javaslat - reagált az ezzel kapcsolatos ellenzéki felvetésekre. Azzal egyetértett, hogy a végrehajtásban tapasztalható visszaélésekkel szemben fel kell lépni, de meg kell vitatni, hogy erre a kormány, a bíróságok vagy az önkormányzatok alkalmasak.

A Mi Hazánk meddő párokkal kapcsolatos felvetését úgy kommentálta: nem véletlenül döntött úgy a kormány, hogy a meddő párokat segítő intézményeket állami tulajdonba és működtetésbe veszi. Az így megszülető gyermekek száma az elmúlt időszakban közel kétszeresére nőtt - tette hozzá.

Az élelmiszerárak emelkedéséről szólva leszögezte: nem fogadható el, hogy egyes termékeknek az árát néhány hónap alatt 20-30-40 százalékkal felemeljék, ezzel szemben védekezni kell.

Jelezte: filozófiailag egyetért a Jobbikkal, amely szerint az állam beavatkozása a kereskedelembe inkább kártékony, azonban - hangsúlyozta - bizonyos termékek esetében átmenetileg erre rákényszerülhetnek. Ebből ne politikai vitát csináljunk, hanem egész egyszerűen értsünk egyet abban, hogy az nem lehetséges, hogy ilyen mértékben megemeljék az árakat, és ezzel lehetetlen helyzetbe hozzák a nyugdíjasokat, meg a családokat - jelentette ki.

Nem értett egyet a korrupcióellenes külön ügyészség felállítására vonatkozó Mi Hazánk-javaslattal, hangsúlyozva, hogy az ügyészség, amely a parlament alá van rendelve, egységes és oszthatatlan. Megjegyezte: Romániában a korrupcióellenes különleges ügyészséget az ottani magyarokkal szemben használták fel velük szemben politikai célokból.

Az embercsempészeket továbbra se etessük és tartsuk fogva Magyarországon, hanem tartóztassuk le őket és rövid úton toljuk ki őket az országból, azzal a fenyegetéssel, hogy ha visszajönnek, kétszer akkora büntetést fognak kapni - szögezte le egy másik ellenzéki kritikára reagálva. Hozzátette: nincs ma Magyarországon olyan embercsempész, akit korábban kitoloncoltak és visszajött.

Orbán Viktor megerősítette: a leghatározottabban kell fellépni a kábítószer-kereskedőkkel szemben, ugyanakkor megjegyezte: az ezt szorgalmazó jobbikos képviselő egy liberalizációt támogató közös listáról jutott be a parlamentbe.

Az ipari teljesítményre vonatkozó MSZP-s kritikákra reagálva azt mondta: az ipari teljesítmény hullámzására nem kerülhető el. Hozzátette: meglátják, hogy a vasárnap lezajlott német választás után lesz-e olyan kormány, amely legalább Németországban a hullámzó ipari teljesítményt ki tudja egyenesíteni, és ezzel számunkra is segítséget nyújt.

(MTI-fidesz.hu)

Betöltés...
Betöltés...