A mai jobboldallal azok is jól jártak, akik nem rá szavaztak, a baloldallal viszont azok is veszítenének, akik balra szoktak szavazni
A Rod Dreher amerikai író "Hazugság nélkül élni!" című könyve alapján elkészült, azonos című sorozat első része az egykor szovjet megszállás alatt lévő szocialista országokból elmenekült antikommunista disszidensek személyes tapasztalatait és a Nyugatnak szóló üzeneteiket mutatja be.
A filmben megszólalók figyelmeztetik a ma emberét arra, milyen veszélyeket rejt a "puha totalitarizmus", így a többi között a woke-ideológia a mai nyugati, modern társadalmakban. Elmondják, milyen nyugtalanító párhuzamokat látnak a jelenlegi nyugati és az egykori szocialista kulturális környezet között, például az ideológiai nyomás és kontroll tekintetében, amit a fiatalabb generációk az életkorukból adódóan nem ismernek fel a saját társadalmukban.
Orbán Balázs szerint Rod Dreher nemcsak Amerikának, hanem a világnak is nagy szolgálatot tett azzal, hogy a könyvben és a filmben is rámutatott arra, hogyan dolgoznak saját országuk ellen az amerikai progresszív liberálisok olyan módszerekkel, amelyek nemcsak a volt szocialista országok egykori gyakorlatát idézik vissza, hanem nálunk, a jelenben is visszaköszönnek.
Hozzátette, Dreher az írói munkássága és tettei révén kiemelkedő hatást gyakorolt az újjáéledő amerikai konzervativizmusra, és az amerikai-magyar kapcsolatok jobbá tételéért is sokat tett.
Kitért arra, hogy "a magyarokat és az amerikaiakat régóta összeköti a szabadság vágya és szeretete, hiszen egykor magyar huszárok is együtt harcoltak George Washingtonnal; az Egyesült Államok Kongresszusa 1848-ban kiállt a magyar forradalom és szabadságharc mellett, Kossuth Lajosnak pedig ma is szobra van az amerikai Kongresszus épületében".
Orbán Balázs kiemelte: a közelmúltban e téren bekövetkezett változás újra lehetővé tette a magyar-amerikai kapcsolatok újjáépítését nemcsak politikai és stratégiai, hanem kulturális téren is.
Így ma már elmondhatjuk, hogy azonos alapon állunk a közösen vallott alapvető értékek mentén, és együtt állunk szemben a transznacionális hatalmi struktúra ellen úgy, hogy határozottan kiállunk a nemzeti szuverenitásunk megőrzése mellett - mondta. Emellett mindkét ország vezetése kiáll a család, mint a társadalom alapegysége és annak hagyományos értékei mellett; továbbá együtt ismertük fel, hogy az illegális bevándorlás súlyos fenyegetést jelent országaink biztonsága szempontjából - emelte ki.
Orbán Balázs szerint mindez azért fontos, mert egy olyan új korszak köszöntött be a nemzetközi kapcsolatokban, amikor az Egyesült Államok is nehezebben tudja érvényesíteni az érdekeit, így maga is megpróbál valami újat felépíteni a gyorsan változó és alakuló világrendben.
(MTI-fidesz.hu)