A magyaroknak joguk van eldönteni, hogy a közös uniós pénzeket Ukrajnára költsék-e
Kocsis Máté azt mondta: miközben az Egyesült Államok új kormánya és új elnöke kész lezárni az orosz-ukrán háborút, aközben az unió vezetői újra hitet tettek a háború folytatása és finanszírozása mellett, erre pedig rámehet a kontinens gazdasága.
Ukrajnát ugyan segíteni kell - Magyarország humanitárius módon segítette is -, de a háborút nem kell finanszírozni - jelentette ki.
Aggasztónak nevezte, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök Ukrajna mielőbbi csatlakozását akarja, miközben váratja azokat az államokat, amelyek a feltételek nagy részének már megfeleltek.
A kormány úgy gondolja, erről a magyar embereknek kell meghozni a döntést, ezért van szükség véleménynyilvánító szavazásra. A magyaroknak joguk van eldönteni, hogy a közös uniós pénzeket Ukrajnára költsék-e - emelte ki.
Közölte: Ukrajna csatlakozása alapjaiban alakítaná át az unió költségvetését, amely elsősorban kohéziós források elvonásához vezet, de az agrártámogatások rendszere is megváltozna. Pénzt vonnának el a magyar gazdáktól, nem beszélve az élelmiszer-biztonsági kockázatokról, hiszen a GMO-ellenes szabályok lazábbak Ukrajnában.
Kocsis Máté szerint veszélyt hordoz az is, hogy Ukrajnában jelenleg 800 ezer ember van fegyverben, leszerelés nélkül felelőtlenség lenne a szabad mozgásukat engedélyezni az unióban. Emellett az ukrán kötelező oltások rendszere is eltér az európaitól.
Mindeközben egyébként a Tisza Párt a pártcsaládjával karöltve az EU-ban "hűségokmányt" fogadtak el Ukrajna kapcsán és a háború folytatására szavaztak - mutatott rá. Ebben szerepel, hogy még több fegyvert küldenének - a magyar költségvetésnek legalább 200 milliárd forintos terhet jelentene mindez -, a nyugati fegyvereket orosz területen is bevethetővé tennék, és a magyar vétó miatt a tagállamok mozgásterét is korlátoznák.
A határozat egyetlen pontja sem szól a békéről, továbbá az európai vezetők horribilis hitelfelvételre is készülnek - hívta fel a figyelmet a Fidesz frakcióvezetője.
Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában úgy fogalmazott: Brüsszel az elmúlt években látványosan kudarcot vallott a háborúpárti politikájával.
A gyorsított ukrán csatlakozás brutális anyagi következményekkel járna - mondta. Hozzátette: már eddig is több mint 135 milliárd eurót fizetett ki Brüsszel Ukrajnának, legutóbb újabb 30 milliárdos kötelezettségvállalásról döntöttek.
A tagfelvétellel szerinte olyan helyzet állna elő, hogy az egész EU egy Ukrajnát finanszírozó szervezetté válna, a közös agrárpolitika vagy a kohéziós források megszűnnének a jelenlegi formában.
Hidvéghi Balázs hangsúlyozta: a tagfelvételnél az uniós tagállamoknak vétójoga van, a magyar kormány pedig nem fog anélkül dönteni, hogy ne kérdezné meg a magyarokat - indokolta a véleménynyilvánító szavazás fontosságát.
(MTI-fidesz.hu)